بخشی از سخنان استاد جعفر حاجی کریم نظری با رونمایی کتاب های انتشارات نظری


بخشی از سخنان استاد جعفر حاجی کریم نظری در رونمایی کتاب های انتشارات نظری { در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) - فرهنگسرای بندگی- نمایشگاه  قرآن 1396}


کتاب " علی علیه السلام امام راستین " 
سکوت (صمت) همراه با مراقبت می باشد و در رابطه با تفکر ، از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) آمده است : (کُلٌ صَمْتٍ لَیسَ فِیِه فکرٌ فَسَهْو) سکوت بی تفکر عین خطاست.
-  از منظر عرفان ، سکوت همه جا برای سالک ضروری است .
-  صبر در اصطلاح  ثبات  نفس  و اطمینان  آن  و 
مضطرب نشدن  و مقاومت  کردن  و در لغت ، حبس و در تنگنا  و محدود یت قرارگرفتن و بازداشتن نفس از اظهار می باشد،   لذا عقل و شرح  اقتضا می کند : بازداشتن نفس را از آن چه عقل  و شرع نهی می کند 
-  در این مساله غزالی به جمهوریت افلاطون روی می آورد و عدالت را در توازن 3 قوا (عاقله،غضبیه و شهویه ) می داند . 
- شهادت :غنای وصول محبوب حقیقی و از شرایط آن عدالت و بالاترین  درجه کمال است. 
-  حیات  : اسم مصدر ریشه "حی"  (زندگی و زنده شدن) مقابل موت (ممات و مردن) است.
- حق  راستی و یقین  معنا شده وامری فرضی  است که موجب نفع ویا  ضرر کسی می شود و انسان حاکم  حق خویش است . 
-  شیخ انصاری در مکاسب : حق را توانایی و سلطنت  جعلی  تعریف کرده است . 
- سید محمد کاظم یزدی  بر حاشیه  مکاسب : حق مرتبه ای از مالکیت است و حکمای اسلامی  ملاک حیات را ادراک و فعل  دانسته اند و در عالم مادی  ادراک و فعل  به واسطه قوای مدرکه  و محرکه  انجام می شود . 

کتاب " علم الهی "  
علم غیب (علم لدنی ) اموری است که جهان هستی و یا اطراف ما که با حواس پنج گانه دیده و حس نمی شوند  ، اما برخی موجودات یا انسان ها با آن عجین و خبردار هستند و در مقابل شهود است . علم لدنی دریافت پیام الهی  از راه اتصال به غیب  می باشد و این فرایند در علم کلام  ، وحی تشریعی ورسالی است و با الهام و تحدیث تفاوت دارد .
- بعضی از آیات علم غیب  را برای خدا و بعضی آیات برای غیر او نیز آمده است . 
-  علوم خفیه (استخاره) یا الهام و اشراق  نیز  در این رابطه است .

* انواع الهام
الهام فطری :  مادر موسی که فرزندش را در نیل انداخت .
الهام غریزی : الهام به زنبور عسل  در قرآن.
فرمان به جامدات : وضعیت زمین در روز قیامت.
رویا : ذبح اسماعیل توسط ابراهیم.
 
کتاب "فرزدق "
فرزدق (ابو فراس) شاعر رسمی ولیعهد خلیفه اموی و ستایشگر او بود و 73 سال شعر گفت و لغت عرب را حفظ کرد ، شعر او بیشتر با هجو تناسب و یا تعصب قبیلگی  داشت 
، نامور ترین سروده او در مکه و برای حضرت سجاد (ع) است 
-  در دوران حکومت ولید بن عبدالملک ، ولیعهد و برادرش هشام بن عبدالملک  به مقصد حج  به مکه رفتند ،  به هنگام طواف نتوانست به علت کثرت جمعیت به حجر الاسود برسد و سلام کند و بر گشت بر تخت خود ، در این هنگام امام زین العابدین (ع) وارد شد  و پس از طواف به سمت حجر الاسود رفت و جمعیت راه را برای ایشان باز کرد . در این جا بود که قصیده معروف فرزدق در خصوص امام سجاد (ع) کلید خورد .
-  مدح ستایش او از امام در آن زمان خفقان سیاسی ، آن هم در حضور هشام ، گواه بر شهامت و شجاعت و حق گویی او بود و ارادتش را به خاندان عصمت و طهارت می رساند--مقصودش ستودن بارزترین چهره علوی و به معنایی رویارویی  او با تمام امویان و مروانیان بود . قصیده او در فضای مسجد الحرام پیچیده و تاثیر عمیق و به سزایی بر روح و جان مردم نهاد و بر روح هشام  چنگ زد و خرقه او را دید . 
-  هذا ابنُ خَیر عباد الله کُلهِمُ  هذا التقی النقی الطاهِرُ العَلَم
  او فرزند بهترین بندگان خداست . ، او منزه و پیراسته از عیوب و کوه بلند فضیلت و هدایت است  . و این جا است که خشم هشام  فرزدق را به بند می کشد .

 کتاب " طلوع خرداد "
نیمه خرداد ماه سال 1342 ابراهیم زمان  ، امام خمینی (ره) وحشت و خفقان را در هم کوبید و در سال 1357 تنفس آزادی را بر پا نمود و قلم ها و قدم های حرکتی پر شور و مستحکم به وجود آورد . شعر در دوران خفقان پهلوی و انقلاب شکوهمند اسلامی سرشار  از معرفت و حق گویی و ارزش های معنوی و در سیر الی الله بوده است و در این رابطه پیوند شعر ، دین و انقلاب اسلامی در تمام تاریخ ایران زمین بی نظیر می باشد و تا حال مشاهده نشده است. شعر روح جامعه انقلابی ایران است چرا که بازتاب  حقیقت ها ، پیرامون  انقلاب اسلامی  و رهبر آن می باشد  و زبان هر ایرانی مومن در خدمت آرمان های دینی قرار می گیرد .
- شعر آن چنان که بایسته است پیرامون  روز 15 خرداد سروده نشده است . از سال 42 به بعد اشعار  مبارزه بیشتر در قالب  نیمایی سروده شد و بیشتر در فضای دانشگاهی و دانشجویی بود . 
تو اگر برخیزی من آگر برخیزم – همه بر میخیزند و.... 

یا اشعار های مهرداد اوستا که چهار پاره بود  : بیابان در بیان دشت در دشت - بلا بود و بلا خون بود  وخون بود
-   آقای مهدی اخوان ثالث که لحن حماسی داشت و یا  حسین ممتحنی (حمید سبزواری) که اوایل انقلاب آمریکا آمریکا مرگ به نیرنگ تو  -  خون جوانان ما می چکد از چنگ تو 

الف : ویژگی های یک شاعر سالم ، کامل ، متعهد و مومن را در این موارد باید جستجو کرد .
1)  عالم 
2)  عامل 
3)  عارف
4)  عابد
کتاب " اقتصاد مقاومتی "
از سال 92 با ابلاغ سیاست های کلی نظام در خصوص اقتصاد مقاومتی  این انتشارات بنا به به تکلیف ،  اقدام  به ایجاد کمیته ای در این زمینه کرد .
-  اقتصاد مقاومتی روشی است که یک کشور تحریم شده برای مقابله با فشار ها ایجاد می کند . 
-  تا وابستگی  به نفت باشد ، اقتصاد مقاومتی مفهومی  ندارد . 
-  اقتصاد از ریشه و ماده " قصد " و به معنای اراده و میانه روی  است .اما در علم  اقتصاد به فعالیت های فردی و اجتماعی مربوط به تولید ، توزیع و مصرف  را می گویند . 
-  با توجه به توصیه های مهم رهبری اقتصاد مقاومتی به همراه جهاد همراه با اراده ، بار معنایی  پیدا می کند  و دارای فرهنگ خاص می شود ، یعنی تلاش حداکثری در شرایط خاص ، بنده نهادی با نام اقتصاد مقاومتی مثل کمیته امداد امام خمینی (ره) بنیاد مستضعفان ، جهاد سازندگی قبل  از وزارت خانه  را  پیشنهاد می کنم . چرا که باید یک استراتژی همه جانبه و همراه با اجماع به وجود آید و اقتصاد مقاومتی طراحی مدل سازی و اجرا گردد .
 کتاب نصب امام در قرآن 

- در  روز غدیر حضرت پیامبر (صلی الله و علیه) با نصب امام علی (علیه السلام) دین را تکمیل و رسالتش را به انجام رساند . 
- از امام باقر (ع) در مورد ولایت  آمده است  : ولایت کلید  و مفتاح همه ارکان  دین است  و "والی" دلیل  بر آن ا ست .
- چرا خداوند  از دین کامل  می گوید ، چون  به همه بندگانش بفهماند که دین  تنها بیان احکام و اعمال  الهی نیست . دین با شارع و مجری و حدود آن با والی تکمیل  می گردد .


http://oumghandisheh.ir/news_113392-utab

 

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.