تبلیغات
فرکانس تفکر (ارتعاش اندیشه) - بخشی از سخنان استاد جعفر حاجی کریم نظری در رونمایی کتاب های انتشارات نظری

بخشی از سخنان استاد جعفر حاجی کریم نظری با رونمایی کتاب های انتشارات نظری


بخشی از سخنان استاد جعفر حاجی کریم نظری در رونمایی کتاب های انتشارات نظری { در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) - فرهنگسرای بندگی- نمایشگاه  قرآن 1396}


کتاب " علی علیه السلام امام راستین " 
سکوت (صمت) همراه با مراقبت می باشد و در رابطه با تفکر ، از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) آمده است : (کُلٌ صَمْتٍ لَیسَ فِیِه فکرٌ فَسَهْو) سکوت بی تفکر عین خطاست.
-  از منظر عرفان ، سکوت همه جا برای سالک ضروری است .
-  صبر در اصطلاح  ثبات  نفس  و اطمینان  آن  و 
مضطرب نشدن  و مقاومت  کردن  و در لغت ، حبس و در تنگنا  و محدود یت قرارگرفتن و بازداشتن نفس از اظهار می باشد،   لذا عقل و شرح  اقتضا می کند : بازداشتن نفس را از آن چه عقل  و شرع نهی می کند 
-  در این مساله غزالی به جمهوریت افلاطون روی می آورد و عدالت را در توازن 3 قوا (عاقله،غضبیه و شهویه ) می داند . 
- شهادت :غنای وصول محبوب حقیقی و از شرایط آن عدالت و بالاترین  درجه کمال است. 
-  حیات  : اسم مصدر ریشه "حی"  (زندگی و زنده شدن) مقابل موت (ممات و مردن) است.
- حق  راستی و یقین  معنا شده وامری فرضی  است که موجب نفع ویا  ضرر کسی می شود و انسان حاکم  حق خویش است . 
-  شیخ انصاری در مکاسب : حق را توانایی و سلطنت  جعلی  تعریف کرده است . 
- سید محمد کاظم یزدی  بر حاشیه  مکاسب : حق مرتبه ای از مالکیت است و حکمای اسلامی  ملاک حیات را ادراک و فعل  دانسته اند و در عالم مادی  ادراک و فعل  به واسطه قوای مدرکه  و محرکه  انجام می شود . 

کتاب " علم الهی "  
علم غیب (علم لدنی ) اموری است که جهان هستی و یا اطراف ما که با حواس پنج گانه دیده و حس نمی شوند  ، اما برخی موجودات یا انسان ها با آن عجین و خبردار هستند و در مقابل شهود است . علم لدنی دریافت پیام الهی  از راه اتصال به غیب  می باشد و این فرایند در علم کلام  ، وحی تشریعی ورسالی است و با الهام و تحدیث تفاوت دارد .
- بعضی از آیات علم غیب  را برای خدا و بعضی آیات برای غیر او نیز آمده است . 
-  علوم خفیه (استخاره) یا الهام و اشراق  نیز  در این رابطه است .

* انواع الهام
الهام فطری :  مادر موسی که فرزندش را در نیل انداخت .
الهام غریزی : الهام به زنبور عسل  در قرآن.
فرمان به جامدات : وضعیت زمین در روز قیامت.
رویا : ذبح اسماعیل توسط ابراهیم.
 
کتاب "فرزدق "
فرزدق (ابو فراس) شاعر رسمی ولیعهد خلیفه اموی و ستایشگر او بود و 73 سال شعر گفت و لغت عرب را حفظ کرد ، شعر او بیشتر با هجو تناسب و یا تعصب قبیلگی  داشت 
، نامور ترین سروده او در مکه و برای حضرت سجاد (ع) است 
-  در دوران حکومت ولید بن عبدالملک ، ولیعهد و برادرش هشام بن عبدالملک  به مقصد حج  به مکه رفتند ،  به هنگام طواف نتوانست به علت کثرت جمعیت به حجر الاسود برسد و سلام کند و بر گشت بر تخت خود ، در این هنگام امام زین العابدین (ع) وارد شد  و پس از طواف به سمت حجر الاسود رفت و جمعیت راه را برای ایشان باز کرد . در این جا بود که قصیده معروف فرزدق در خصوص امام سجاد (ع) کلید خورد .
-  مدح ستایش او از امام در آن زمان خفقان سیاسی ، آن هم در حضور هشام ، گواه بر شهامت و شجاعت و حق گویی او بود و ارادتش را به خاندان عصمت و طهارت می رساند--مقصودش ستودن بارزترین چهره علوی و به معنایی رویارویی  او با تمام امویان و مروانیان بود . قصیده او در فضای مسجد الحرام پیچیده و تاثیر عمیق و به سزایی بر روح و جان مردم نهاد و بر روح هشام  چنگ زد و خرقه او را دید . 
-  هذا ابنُ خَیر عباد الله کُلهِمُ  هذا التقی النقی الطاهِرُ العَلَم
  او فرزند بهترین بندگان خداست . ، او منزه و پیراسته از عیوب و کوه بلند فضیلت و هدایت است  . و این جا است که خشم هشام  فرزدق را به بند می کشد .

 کتاب " طلوع خرداد "
نیمه خرداد ماه سال 1342 ابراهیم زمان  ، امام خمینی (ره) وحشت و خفقان را در هم کوبید و در سال 1357 تنفس آزادی را بر پا نمود و قلم ها و قدم های حرکتی پر شور و مستحکم به وجود آورد . شعر در دوران خفقان پهلوی و انقلاب شکوهمند اسلامی سرشار  از معرفت و حق گویی و ارزش های معنوی و در سیر الی الله بوده است و در این رابطه پیوند شعر ، دین و انقلاب اسلامی در تمام تاریخ ایران زمین بی نظیر می باشد و تا حال مشاهده نشده است. شعر روح جامعه انقلابی ایران است چرا که بازتاب  حقیقت ها ، پیرامون  انقلاب اسلامی  و رهبر آن می باشد  و زبان هر ایرانی مومن در خدمت آرمان های دینی قرار می گیرد .
- شعر آن چنان که بایسته است پیرامون  روز 15 خرداد سروده نشده است . از سال 42 به بعد اشعار  مبارزه بیشتر در قالب  نیمایی سروده شد و بیشتر در فضای دانشگاهی و دانشجویی بود . 
تو اگر برخیزی من آگر برخیزم – همه بر میخیزند و.... 

یا اشعار های مهرداد اوستا که چهار پاره بود  : بیابان در بیان دشت در دشت - بلا بود و بلا خون بود  وخون بود
-   آقای مهدی اخوان ثالث که لحن حماسی داشت و یا  حسین ممتحنی (حمید سبزواری) که اوایل انقلاب آمریکا آمریکا مرگ به نیرنگ تو  -  خون جوانان ما می چکد از چنگ تو 

الف : ویژگی های یک شاعر سالم ، کامل ، متعهد و مومن را در این موارد باید جستجو کرد .
1)  عالم 
2)  عامل 
3)  عارف
4)  عابد
کتاب " اقتصاد مقاومتی "
از سال 92 با ابلاغ سیاست های کلی نظام در خصوص اقتصاد مقاومتی  این انتشارات بنا به به تکلیف ،  اقدام  به ایجاد کمیته ای در این زمینه کرد .
-  اقتصاد مقاومتی روشی است که یک کشور تحریم شده برای مقابله با فشار ها ایجاد می کند . 
-  تا وابستگی  به نفت باشد ، اقتصاد مقاومتی مفهومی  ندارد . 
-  اقتصاد از ریشه و ماده " قصد " و به معنای اراده و میانه روی  است .اما در علم  اقتصاد به فعالیت های فردی و اجتماعی مربوط به تولید ، توزیع و مصرف  را می گویند . 
-  با توجه به توصیه های مهم رهبری اقتصاد مقاومتی به همراه جهاد همراه با اراده ، بار معنایی  پیدا می کند  و دارای فرهنگ خاص می شود ، یعنی تلاش حداکثری در شرایط خاص ، بنده نهادی با نام اقتصاد مقاومتی مثل کمیته امداد امام خمینی (ره) بنیاد مستضعفان ، جهاد سازندگی قبل  از وزارت خانه  را  پیشنهاد می کنم . چرا که باید یک استراتژی همه جانبه و همراه با اجماع به وجود آید و اقتصاد مقاومتی طراحی مدل سازی و اجرا گردد .
 کتاب نصب امام در قرآن 

- در  روز غدیر حضرت پیامبر (صلی الله و علیه) با نصب امام علی (علیه السلام) دین را تکمیل و رسالتش را به انجام رساند . 
- از امام باقر (ع) در مورد ولایت  آمده است  : ولایت کلید  و مفتاح همه ارکان  دین است  و "والی" دلیل  بر آن ا ست .
- چرا خداوند  از دین کامل  می گوید ، چون  به همه بندگانش بفهماند که دین  تنها بیان احکام و اعمال  الهی نیست . دین با شارع و مجری و حدود آن با والی تکمیل  می گردد .


http://oumghandisheh.ir/news_113392-utab

 

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.