تبلیغات
فرکانس تفکر (ارتعاش اندیشه) - حقیقت اسلام
سه شنبه 14 شهریور 1396

حقیقت اسلام

   نوشته شده توسط: فرکانس تفکر ( ارتعاش اندیشه )    نوع مطلب :دین ،تاریخ و جغرافیا ،


اوصاف امام علی (علیه السلام )

از دیدگاه : استاد جعفر حاجی کریم نظری

----------------------------------------------

... بازگویی ویژگی ها و اوصاف ایشان توان می خواهد، که اندازه فهم خویش به بعضی از آن ها اشاره می کنم:

سبقت در ایمان:

در اسلام، ملاک برتری داشتن، تقدم در ایمان است. در قرآن نیز آمده است که مؤمنان روزگار قربت اسلام با مؤمنان عصر شوکت و نیرومندی آن، مساوی نیستند.یکی از خصال والای اما علی (ع) همین تقدم در ایمان و تصدیق رسالت است .
حضرت رسول (ص) آنگاه که دختر گرامی اش را به همسری آن حضرت درآورد، خطاب به دخترشان فرمود: تو را به همسری کسی در آوردم که در اسلام به همگان سبقت دارد و دانایی اش از همه فزونتر است.

عبادت :

پرستش خدای سبحان، یگانه طریق پیمودند مدارج کمال است و بنا به فرموده حضرت علی (ع) هدف بعثت پیامبران نیز آن است که بشر را از پرستش اغیار ، برهاند و به پرستش و عبادت او در آورد تا بتواند در پرتو توحید و یگانه پرستی ، قد آدمیت راست گردد و بر قله رفیع کرامت و آزادگی صعود کند ، او در عبادت پس از پیامبر (ص) نظیر ندارد و از میان عابدان امت احدی به پایه او نمی رسد ، از امام سجاد(ع) که خود درکثرت عبادت شهره آفاق بود ، راجع به عبادتش در مقایسه با عبادت امیر مؤمنان پرسیدند، فرمود: عبادت من در برابر او بسان عبادت او در برابر پیامبر (ص) است .
ابودردا صحابی رسول خدا (ص) جسم علی(ع) را در نخلستان بدون هیچ حرکتی مشاهده نمود، ترس او را فرا گرفت و سراسیمه به منزل آن حضرت رفت و عنوان نمود علی (ع) از دنیا رفت . دختر پیامبر (ص) در جواب او فرمود : پسر عم من از خوف خدا غش نموده است و این حالت برای ایشان بسیار اتفاق می افتد.

جهاد:

به اتفاق همه مورخان ، جهاد هیچ مجاهدی به مانند جانفشانی های آمیخته با خلوص علی (ع) در استحکام پایه های دین و ظهور قدرت اسلام نقش نداشته است و او افضل مجاهدان است ، زیرا حضور او در جنگ های مهم تاریخ اسلام، عامل اعتلای کلمه الله گردید و حماسه آفرینی های ایشان در غزوه بدر، احد ، خندق، خیبر، و حنین سرنوشت تاریخ را به سود حق رقم زد.
ابن ابی الحدید دلاوری علی (ع) را در راه هدف مقدس این گونه وصف می کند: علی (ع) دلاوری بوده که هرگز از میدان جنگ روی برنگرداند و ابداً از سپاه دشمن به هراس نیفتاد.

علم :

بعد از رسول خدا (ص) در دانایی یگانه بود و در تبحر به علوم قرآنی سرآمد امت نبوی به حساب می آمد در داوری که بیش از هر مسؤولیتی مستلزم علم است ، بنا به فرمایش پیامبر اکرم (ص) «اقضاکم علی» اصلح امت بود و وجود مقدس او سرچشمه بسیاری از معارف کنونی بشر است.
معارف دینی اسلام ، مایه های اصلی خود را مرهون از علی(ع) است و در علم عقاید نه تنها امامیه، بلکه بسیاری از فرق اسلامی از آن حضرت فیض برده اند.
ابن ابی الحدید می گوید : بر همه معلوم است که اشرف علوم، علم معرفت و خداشناسی است و اساتید این فن، همگی از شاگردان آن حضرت می باشند.
علوم دستور زبان عربی به دستور ایشان تدوین گردید.

سلوک اجتماعی:

امام در شیوه برخورد با مردم ، شبیه ترین امت به نبی اکرم (ص) بود. با آن مقام متعالی و محبوبیتی که در بین امت داشت، هرگز ساده زیستی را رها نکرد و بدون پیرایه، مثل پایین ترین قشر مردم می زیست، در برخورد اجتماعی ، مردم هرگز نشانه ای از رفتار ارباب قدرت از ایشان ندیدند و هرگز در انظار قیافه ای ممتاز به خود نگرفت.
حق دوستی: حق دوستی از ویژگی های فطری انسان است و او حق را همیشه در لباس ابدیت می بیند و می داند جز حق پدیده ای در نظام هستی پایدار نیست.
به لحاظ همین ویژگی است که انسان سالم همیشه علی(ع) را ستوده است
پیامبر اسلام (ص) فرمودند : علی با حق و قرآن می باشد و حق و قرآن نیز با علی خواهند بود و از هم جدا نمی شوند تا این که در کوثر بر من وارد شوند. وجود تابناک او پیوسته ملازم و مصاحب ارزش ها و مظهر حق و زیبایی هاست و سرچشمه تمام کمالات ممکن ، ذات مقدس او ، بسان آبشاری است که بر کل تاریخ جوشن است و سیراب گر تشنگان و امید بخش نا امیدان ، تا بشر است ، علی دوستی و حق ستایی در سینه ها جاوید خواهد بود.

قاطعیت :

از روزی که خورشید تابان وجود پیامبر گرامی اسلام 
(
ص) افول کرد تا وقتی که مردم برای حکومت به علی (ع) روی آوردند، حدود ربع قرن گذشت. در آن زمان معیار ها و ضوابط مکتب از بسیاری مقررات حکومت، رخت بربسته و زایل شده بود، روابط در همه امور دولتی و اجتماعی به جای ضوابط نشسته بود، سیر قهقرایی و رجعت سریع به سوی نظام جاهلیت ، اندیشه بسیاری را از نور هدایت تهی ساخته و مفاسد بی شماری را به همراه آورده بود.
امام برای متقاعد نمودن گروهی از بزرگان دنیا زده ، به پذیرش ظوابط مکتبی و نیز احیای محدد معیارهای دینی با موانع بزرگی مواجه گردید، لیکن هرگز تن به سازش نداد و به احدی امتیاز نداد و بر لزوم عملی شدن استراتژی انقلابی اش ، تاکید نمود و قاطعانه در برابر منحرفان ایستاد.
عده ای نیز به مخالفت شدید با آن حضرت برخاستند و آن حضرت حاضر نبود از تقید دینی و حصار تقوا ، خارج گردد و به هر ظالم ثروت اندوز نالایقی به واسطه این که رییس فلان قبیله است ، مقام و موقعیت تفویض کند.
علی (ع) فریاد می زد و می فرمود: هیچ بینوایی گرسنه نماند مگر در سایه آن که ثروتمندی از حق او ، بهره مند گشت و یا این که : هیچ نعمت فراوانی را ندیدم مگر آن که در کنار آن حقی ضایع شده باشد.
اگر امام علی (ع) در باره دنیا و حکومت، همانند رقیبان سیاسی اش بود، یقیناً رفتاری غیر از این داشت.

قدرت:

علی (ع) یک دلاور و قهرمان شجاع در میادین نبرد با دشمن بود که در جوانمردی مثالش در عالم روزگار نخواهد آمد، مردی که پیامبر اسلام در شجاعتش فرمود: ضرتبی که علی در خندق بر دشمن وارد نمود، افضل و بالاتر از عبادت انس و جن است.
در کلیه جنگ هایی که ماموریت داشت پیروزمندانه و سرافرازانه و فاتحانه برگشته و هرگز دیده نشد که ایشان پشت به جنگ و دشمن نموده باشد، حتی در سخت ترین حالات جنگ ، که رسول الله (ص) در خطر دشمن قرار داشتند تنها اوست که چون شمع فروزان دور رسول گرامی (ص) در خوابگاهش می خوابد و بزرگترین خطر را قبول می کند تا پیامبر اسلام (ص) از گزند بدطینتان و زشت سرشتان قریش سالم باشد.
دلیر مردی که دشمنان اسلام از اسمش به لرزه در می آمدند و کوشش می کردند که در صحنه نبرد با او رو به رو نگردند.

مهربانی:

حالات روحی امام علی(ع) بسیار عجیب و شگفت انگیز می باشد. از یتیمان سؤال می کرد و از وضعیت زندگی و اقتصادی آنان جویا می شد و آنها را چون پدری مهربان نوازش و با آنان بازی می کرد. از بیچارگان و درمانگان دستگیری و حمایت می نمود، مروت او در کنار شجاعتش بود و هرگز کارهایی که رضای خداوند در آن نبود از ایشان دیده نشد و تنها معیارش دستورات قرآن و سنت پیامبر اکرم (ص) بود.
در پایان جمله ای از دانشمند مسیحی لبنانی "جرج جرداق" که در توصیف آن حضرت گفته اند، نقل می کنیم: ای روزگار ! تو را چه می شد اگر تمام نیروهای خود را بسیج می کردی و در هر عصر و زمانی ، بزرگ مردی به نام علی را ، بدان عقل و بدان قلب و بدان زبان و بدان شمشیر به انسانیت عطا می کردی


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.